A SIP Technológia története
A SIP technológia az 1930-as évekre nyúlik vissza, attól a pillanattól kezdve, hogy megjelent az ötlet, hogy többrétegű paneleket használjanak. Az építők és építészek egy hagyományos, kívülről deszkával vagy rétegelt lemezzel burkolt, favázas házat egyszerűsített szerkezetű, rövidebb összeszerelési idővel és nagyobb hőhatással rendelkező otthonná akartak alakítani.
A technológiai kutatások és a kapcsolódó tesztek nagy részét a Forest Products Laboratory, az US Forest Service nemzeti kutatólaboratóriuma végezte Madisonban, Wisconsinban, egy erdővédelmi program részeként.
Kísérletképpen a Laboratórium 1937-ben egy kis házat épített, hogy ellenáll-e a zord wisconsini éghajlatnak.
A fa panelszerkezetek tartósságának és energiahatékonyságának bizonyítékaként a házat a Wisconsin-Madisoni Egyetem óvodaként használta 1998-ig, amikor egy új épület mellett döntöttek.
A teherhordó burkolatú panelek sikerét figyelembe véve felmerült az az elképzelés, hogy a panelek még erősebb külső fa réteggel történő megerősítése majd minden szerkezeti terhelést elbír és így teljesen átveszi a helyét a hagyományos építkezésnek.
A prototípus megalkotása után a Laboratórium kifejlesztett egy új szerkezetű szigetelő panelt, amelyet sikeresen értékesítettek a következő harminc évben.
Nem csak az amerikai erdészeti laboratórium mérnökei készítettek paneleket.
Szintén az 1930-as években a technológia korai példái jelentek meg a híres amerikai építész Frank Lloyd Wright által tervezett otthonokban.
De az úttörő panelek, amelyek a szépség az egyszerűség és a költséghatékony otthonok megteremtésére való törekvés és az integrálására tett erőfeszítések eredményeként találtak ki, egyáltalán nem tartalmazott szigetelést.
Ezek a szerkezetek három réteg rétegelt lemezből és két réteg gyantából álltak. A hőszigetelés hiánya miatt az ilyen típusú szerkezet nem tudott széles körben népszerűvé válni ezért soha nem gyártották tömegesen.
Ugyanakkor Alden B. Doe építész, Frank Lloyd Wright építész tanítványa is kísérletezett az elgondolással. Zavarta, hogy mentora otthonában nincs megfelelő szigetelés és aggódott az energiahatékonyság miatt. Ezért törekedett egy tökéletes szigetelésű panel létrehozására. Alden B. Doe-nak 1950-ben sikerült.
Az első szigetelt panel megalkotásának köszönhető, hogy a SIP technológia elindult hódító útjára.
A hagyományos favázas építési technológia kialakulásának oka Észak -Amerikában a személygépkocsik széles körű elterjedése és a városon kívüli élet lehetősége volt. A külvárosi otthon valósággá vált, hangsúlyozva a jólétet, így valóra váltva az amerikai álmot.
A legprogresszívabb és legracionálisabb építési ismeretek alapján ez a technika gyorsan képes volt megfelelő mennyiségű, megfizethető, kényelmes otthont biztosítani.
Ezek a panelek minden tekintetben felülmúlták a más anyagból készített házakat.
Ezt bizonyítják a természeti katasztrófák (tornádók és földrengések) szélsőséges körülményei között végzett tesztjeik eredményei, valamint a neves nemzetközi laboratóriumok által végzett vizsgálatok következtetései.
Jelentős előnyökkel jár, hogy a SIP technológia sikeresen felváltja a hagyományos faépítést, téglát, betont és egyéb anyagokat. Az elmúlt 30 évben ez a költséghatékony, energiatakarékos és földrengésálló építési technológia számos fejlett és fejlődő országot meghódított.